به جز شهرهای استان کرمان ( رفسنجان ) در شهرهایی مانند خراسان و سیرجان نیز به کاشت برخی از ارقام پسته ، اشتغال خواهند داشت. یکی از محصولات برجسته در این مناطق ، محصولاتی با نام اکبری می باشد که اتفاقا از بازار پر رونقی نیز برخوردار خواهند بود. این ارقام از جمله ارقام مهم تجاری تلقی می گردند. خصوصیات ظاهری و همچنین ویژگی های منحصر بفرد در انس و طعم و مزه ، موجب شده است که این محصول از جمله محصولات با کیفیت و مرغوب در بازارهای رقابتی شناخته شود. این محصول فقط در کشور ایران به طور عمده تولید و به فروش می رسد. بسیاری از کشورها به دنبال تهیه این محصول ایده آل خواهند بود. در بازارهای جهانی از این محصول به عنوان پسته فوق العاده بلند یاد می شود.

خصوصیات منحصر بفرد در پسته اکبری :

  • انس پایین : در تعیین انس هر چه عدد ارائه شده پایین تر باشد ، یعنی محصول از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود. این محصول نیز با برخورداری از انس پایین ، بسیار مورد توجه خریداران قرار گرفته است.
  • کیفیت فوق العاده : این محصول برای مدت زمان طولانی بر روی درخت باقی خواهد ماند. ماندگاری این محصول بر روی درخت به دلیل رشد مطلوب و ایده آل آن صورت می پذیرد. اما باید توجه نمود که با ماندگاری بلند مدت این محصول ، آفلاتوکسین موجود در پوسته ، بر مغز آن نفوذ کرده و کیفیت آن را پایین تر می آورد. با توجه به این موضوع ، استفاده از این محصول برای صادرات ، با توجه به استانداردهای خاصی امکان پذیر خواهد بود.
  • پسته خندان و دست چین شده : این محصولات با توجه به نیاز بازار و افراد در درجه بندی های مختلفی قرار گرفته و با توجه به کیفیت و دو سمت چاک بودن آنها در درجه یک و محصولات دیگر در درجه های مختلف قرار می گیرند.