پسته از جمله محصولات با کیفیت و مرغوب ایرانی می باشد که دارای پتانسیل بالایی برای صادرات است. بازارهای جهانی با در نظر گرفتن شرایط این محصول در کشور ما ، استقبال چشمگیری از آن داشته اند. شرایط اقلیمی مناسب ، سبب تولید محصولات برجسته ای گشته که توجه بسیاری از کشورها را به سمت خود معطوف داشته است. با توجه به این موضوع ، سالانه میزان چشمگیری از حجم این محصول ، برای صادرات به کشورهای دیگر در نظر گرفته خواهد شد. امروزه شاهد ورود برخی از کشورهای دیگر به صنعت تولید این محصول هستیم. یکی از رقبای اصلی برای تولید این محصول ، کشور آمریکا می باشد. اما این محصول ایرانی همواره با وجود خصوصیات منحصر بفرد ، مورد توجه بسیاری از کشورهای خارجی می باشد. توجه به برخی از نکات در صادرات این محصول بسیار مهم و ضروری می باشد :

 

نکات مهم در صادرات پسته :

  • شناخت محصول :

برای اینکه بتوانید توجه بازار جهانی صادرات را به سمت این محصولات جذب نمایید، باید شناخت کاملی از آنها داشته باشید. شناخت ارقام مختلف محصولات ، این امکان را برای شما فراهم می کند که با ذکاوت بیشتری مشتریان خود را انتخاب و بازار مناسب را برای ارقام مختلف به دست آورید. توجه به اصلی ترین تولیدات در کشور ما ، مهمترین گام برای پیشرفت در این حوزه ( صادرات ) خواهد بود. مهمترین تولیدات در کشور ما عبارتند از : پسته کله قوچی ، اکبری ، فندقی ، احمد آقایی ، بادامی . هر کدام از این محصولات با خصوصیات و ابعاد منحصر بفرد ، می توانند مورد توجه مشتریان قرار بگیرند.

  • دریافت مجوزهای لازم :

برای صادرات این محصول باید پروسه های طولانی را طی نمود. دریافت مجوزهای لازم برای صادرات از اداره ی گمرک ، سازمان استاندارد ، تاییدیه های بهداشتی و … از جمله مواردی می باشد که برای صادرات این محصول باید به آنها بسیار توجه نمود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از مراکز مشاوره راهنمایی های جامعی را دریافت نمایید.

  • جلب توجه مشتری :

یکی از مهمترین نکات برای ورود به بازار صادرات ، وجود مشتری خواهد بود. افرادی که به این بازار وارد شده و موفقیت های چشمگیری را کسب کرده اند، در ابتدا با جلب توجه مشتری کار خود را آغاز نموده اند. افراد می توانند پسته های مورد نظر خود را با شناخت کاملی که از مشتری و پسته خواهند داشت ، از راههای مختلف به دست مشتری در خارج از کشور رسانده و پس از جلب توجه اقدام به صادر نمودن آنها نمایند.