یکی از محبوبترین انواع پسته ها در بین عموم افراد، پسته های فندقی هستند. این محصولات با برخورداری از خصوصیات منحصر بفرد توانسته اند توجه بازارهای داخلی و خارجی را به سمت خود جلب نمایند. فعالیت های بسیاری از مردم شهرستان کرمان در حوزه ی باغداری این نوع از محصولات خواهد بود. به جرات می توان گفت غریب به 60 درصد از باغات این استان ، زیر کشت این محصولات خواهد بود. این محصولات به دلیل برخورداری از ظاهری متفاوت و کوچک به محصولات فندقی شهرت یافته اند. شهرستانهای رفسنجان و سیرجان از جمله مناطقی هستند که در تولید این محصولات نقش چشمگیری داشته اند.

خصوصیات و ویژگی های پسته فندقی :

  • خصوصیات ظاهری :

همانطور که از نام این محصولات بر می آید، آنها از ابعاد کوچک و ریزی برخوردار هستند. ابعاد آنها به اندازه ی یک فندق می باشد. از این رو این محصولات با نام محصولات فندقی شهرت پیدا کرده اند. اغلب این محصولات به صورت خندان و دست چین شده در اختیار افراد قرار می گیرند. رنگ پوسته ی استخوانی در این محصولات ، به رنگ کرم روشن می باشد.

  • قیمت مناسب :

این محصولات به نسبت مابقی محصولات ارائه شده مانند : اکبری ، احمد آقایی و کله قوچی از قیمت مناسب تری برخوردار خواهند بود. از این رو بسیاری از بازارهای بین المللی در پی تهیه آنها هستند. قیمت مناسب این محصولات توجه بازارهای داخلی را نیز به سمت خود جلب نموده است. از این رو می توان گفت یکی از محصولاتی که از بازار تجاری فوق العاده ای برخوردار است ، پسته فندقی می باشد.

  • طعم لذیذ و خوشمزه :

گرچه این محصولات از ابعاد ریز و کوچکی برخوردار هستند ، اما ابعاد این محصولات هرگز تاثیری بر روی طعم لذیذ و دلپذیر آنها نخواهد داشت. این محصولات اغلب بسیار پر مغز و خوشمزه هستند. به دلیل برخورداری این محصول از قیمت مناسب و طعم لذیذ ، موارد استفاده ی گسترده ای را نیز در پی خواهد داشت.