خشکبارها از جمله محصولات تولیدی داخل کشور هستند که نه تنها از بازار داخلی چشمگیر بلکه از بازار خارجی مناسبی نیز برخوردار خواهند بود. از جمله خشکبارهای پر طرفدار در داخل و خارج از کشور ، پسته می باشد. این محصول با برخورداری از طعم بی نظیر و همچنین فواید ایده آل برای بدن ، توجه بسیاری از افراد را به سمت خود جلب نموده است. یکی از راههای دستیابی به تجارت چشمگیر و پرسود در کشور ما، استفاده از صادرات این محصول خواهد بود. اغلب محصولاتی که به عنوان محصولات صادراتی در نظر گرفته می شوند ، شرایط خاص و ایده آلی را در بر داشته خواهند داشت. استفاده از این محصولات برای صادرات، نه تنها برای باغداران بسیار مفید و ایده آل خواهد بود، بلکه نقش مهمی در ارزآوری برای کشور نیز ایفا می نمایند. این نوع از محصولات غالبا خصوصیات مهمی را در بر خواهند داشت :

خصوصیات پسته برای صادرات :

1 . کیفیت برتر :

در صادرات این محصولات در نظر گرفتن کیفیت آنها بسیار مورد توجه برخی از کشورهای توسعه یافته خواهد بود. کشورهایی مانند آلمان به دنبال محصولات ویژه و ایده آلی هستند که از هر نظر ایده آل و منحصر بفرد باشند. محصولاتی که عاری از هر گونه مشکل مانند آفلاتوکسین ، در بسته بودن ، ابعاد کوچک و … باشند ، بسیار مورد توجه این کشورها خواهد بود. اما برخی از کشورهای دیگر ، استفاده از محصولات درجه یک را ترجیح نخواهند داد. در بسیاری از کشورها ، افراد به دنبال محصولات درجه دو و یا در برخی از کشورها نیز به دنبال تهیه محصولات درجه ی سه خواهند بود.

2 . قیمت مناسب :

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم توجه به قیمت مناسب در عرضه ی پسته خواهد بود. اغلب کشورهایی که از محصولات درجه دو و یا درجه سه استقبال می کنند، به دلیل قیمت مناسب آنها خواهد بود. قیمت مناسب در این محصولات توجه بسیاری از کشورها را به سمت خود معطوف نموده است.

3 . دریافت جواز برای صادرات :

مراحل طولانی دریافت جواز و صادر نمودن محصولات ، با مشاوره های افراد خبره در این کار امکان پذیر خواهد بود. دریافت برخی از تاییدیه ها ، استفاده از برخی استانداردها ، یافتن مشتری مناسب و مواردی از این قبیل برای صادرات این محصولات بسیار مورد توجه خواهد بود.